• epot@epot.com.tr
  • 0224 443 44 00

Devreye ani girip çıkan ve sistemin genelinde büyük güç değişikliğine neden olan yüklerde klasik kompanzasyon tesisatı yavaş kalmakta dolayısıyla hedef cos q’ye ulaşılamamaktadır. Ayrıca sanayide kullanılan PLC’ler, hassas elektronik sistemler ve hız kontrol cihazları klasik kompanzasyon tesisinin kontaktörlerinin anahtarlamasından dolayı oluşan darbeleri absorbe edemezler.

Bu tip durumlarda yüksek anahtarlama frekansı özelliğine sahip ve darbesiz çalışan statik kontaktörlere ihtiyaç vardır. Statik kontaktörlerin hızlı olmalarının yanı sıra başka avantajları da vardır; kondansatörlerin devreye girmesinde oluşan ani şarj akımlarının engellenmesi ve kondansatörlerin devreden darbesiz şekilde çıkartılması gibi. Sistemin herhangi bir dezavantajı yoktur. Statik kontaktör tristör ve ateşleme ünitesinden oluşmaktadır.

Statik kontaktörlü kompanzasyon, kaynak makinaları, punta kaynak makinaları, asansörler ve vinçler gibi devreye giriş çıkış zamanı kısa olan yüklerin bulunduğu tesisler reaktif güç kompanzasyonunun gerçekleştirilmesini sağlar.